«Мережа Швейцарія – Закарпаття / Україна»

218285_luederenalp-emmental.jpeg

ХТО МИ

 

Асоціація «Мережа Швейцарія – Закарпаття / Україна» - це платформа для зустрічей, контактів та реалізації різних соціально-культурних проектів між двома країнами.

Асоціація була створена у 2001 році активними громадянами обох країн і зареєстрована у Швейцарії.

Ми – неприбуткова, недержавна організація, члени якої сплачують щорічні внески. Вся робота здійснюється на добровільних засадах.

НАША МЕТА

Ми прагнемо сприяти налагодженню тривалих та дієвих контактів між активними громадянами обох країн, підтримуємо та організовуємо зустрічі, проекти, культурні та інформаційні заходи, які допомагають отримати більше об'єктивної інформації про те, чим живуть наші країни зараз.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Ядром організації є так звана активна робоча група, яка складається, в залежності від поточних проектів, із 5-7осіб.

Але ми не робимо все самі: члени нашої організації, а це понад 200 як індивідуальних так і колективних членів, є фахівцями у різних сферах. Крім того широким є коло осіб, які підтримують інтереси і напрямки роботи асоціації і активно долучаються до наших проектів. 

НеСТУ – це не благодійний фонд, ми не надаємо гранти та фінансову підтримку.

НеСТУ не ініціює проекти – ми підтримуємо проекти, налагоджуючи контакти, запрошуючи фахівців, шукаючи зацікавлених осіб через свою мережу.

Діяльність асоціації координує секретаріат у Швейцарії та представник в Закарпатті.

НАШІ ПРОЕКТИ

Ми не працюємо у сфері бізнесу. Нас цікавлять проекти із сфери культури, соціальних послуг, захисту навколишнього середовища, активності громад та прав людини.

 

Нижче деякі проекти, як приклад нашої діяльності

Культура

Академічний камерний хор «Кантус»

Більше ніж 15 років НеСТУ організовує турне у Швейцарії камерного хору «Кантус» (Ужгород). Крім того ми запрошуємо любителів акапельного співу із Швейцарії приїхати в Закарпатті із вже на Батьківщині хору вивчати східну хорову традицію. Мало що зближує так, як це робить музика: спільні репетиції, виступи, концерти ламають стереотипи і зближують людей.

 

«Hudaki Village Band»

Так само довго партнером НеСТУ є і «торнадо із Марамороша» Hudaki Village Band. Їх музика звучить по всій Європі від Відня до Амстердаму, від Марселя до Гамбурга, але найчастіше вони несуть нашу музику захопленому слухачеві у Швейцарії. Декілька разів на рік Hudaki виступають у малих та великих залах цієї країни, беруть участь у численних фестивалях та захоплюють своїм співом все нових і нових слухачів.    Частими є виступи «Гудаків» і в Україні: записи на радіо та телебаченні, виступи на малих і великих сценах Києва, Львова та Ужгороду.

З недавнього часу Hudaki організовують для іноземців майстер-класи традиційного співу у Нижньому Селищі, на Хустщині. Протягом тижня разом із музикантами групи та їхньою викладачкою по вокалу Анною Охрімчук гості знайомляться із особливостями традиційного карпатського співу, розучують народні пісні та співають їх разом із музикантами.

 

Документальний фільм «Лопухово»

Фільм «Лопухово» (спільне виробництво НеСТУ та Tribu-Films, Брюссель; режисерка Яра Малевеч) показує нам життя у далекому гірському селі Лопухово, показує те, як справляються його жителі із своїми щоденними клопотами. Це життя, яке невідоме багатьом з нас.

Фільм був нагороджений рядом премій та показувався на різних фестивалях та на європейських телевізійних каналах.

Подорожі

Організація подорожей у західну Україну – це один із особливих напрямків роботи НеСТУ. Подорожі деколи є тематичними (екологія, музика), але ми намагаємось показати нашим гостям максимально справжню Україну. Це не тільки, або навіть дуже рідко туристичні принади. Наші подорожі – це можливість проживання у сім’ях як у місті, так і у селі, візити у школи та зустрічі із активними організаціями та цікавими людьми, навчання закарпатським танцям та пісням та спільне приготування традиційних закарпатських страв.

Соціальні проекти

- Центр «Парасолька»

Відкритий у 2009 році у місті Тячеві центр для дорослих осіб з інвалідністю  «Парасолька» починався із співпраці НеСТУ та Закарпатської благодійної організації «Комітет медичної допомоги у Закарпатті.» Зараз центр успішно працює і розвивається. Майстерні з валяння та ткацтва, карткова та свічкова майстерні, робота по дереву, невелика ферма та город – це все можливості для самореалізації підопічних. У центрі є і своя музична група, яка часто виступає у місті Тячів, на Закарпатті, в Києві та за кордоном.  

Швейцарським партнером закладу є дочірня до НеСТУ організація «Парасолька».

 

-  Гостинний дім “SargoRigo”

З 2000-их років громада Нижнього Селища, на Хустщині поставила собі за мету побудову активного мислячого суспільства, яке відкрите для ВСІХ, незалежно від віку, статі та національності. Тут організовувались музичні та театральні фестивалі, спортивні турніри, сюди приїжджають туристи.

Саме активне життя громади стало аргументом для НеСТУ на користь підтримання проекту побудови Гостинного дому “SargoRigo”. Фінансування на ремонт та реконструкцію колишньої школи шукали повсюди. У 2017 році дім прийняв перших гостей. Тепер Гостинний дім “SargoRigo” – це вільний простір для розвитку та обміну досвідом серед груп із різних частин України та світу, це місце для проведення семінарів та тренінгів - вільний простір для креативу та обміну досвідом ( майстер-класи, резиденції), це дім, де родина може відпочити та навчатися разом.

Захист навколишнього середовища

НеСТУ бере участь та всіляко підтримує  ініціативу „Free Svydovets“ та міжнародну кампанію проти будівництва курорту-гіганта, масових рубок високогірних лісів та руйнування льодовикових ландшафтів у центральній частині масиву Свидовець.

Ми бачимо своє завдання у розвитку та підтримці альтернативного та сталого розвитку цього гірського масиву, ми виступаємо за розвиток сталого туризму або створення невеликих курортів в окремих місцях, де вони, згідно з оцінкою впливу на довкілля, не завдаватимуть шкоди унікальній природі. 

НеСТУ підтримує наукове дослідження флори, фауни та водних ресурсів цієї території, яке здійснює група молодих науковців під керівництвом Тимура Бедернічека та проводить  інформаційну роботу з цієї теми.

Підтримка процесу децентралізації у Закарпатті

Одна із головних реформ, яка активно реалізовується зараз в Україні, це реформа децентралізації. У Швейцарії, як у абсолютно децентралізованої країни, можна багато чому навчитися. Саме тому у листопаді 2016 року НеСТУ запропонувала обмін досвідом у цій сфері представникам Тячівської ОТГ, які саме завершили процес об’єднання, та громадам Хустського та Ужгородського районів, які тільки почали роботу у цьому напрямку, але вже з само початку відчули значні перепони в реалізації цього плану.

Зустрічі, контакти, фахові лекції та презентації – друзі НеСТУ зробили все, для того щоб у Закарпатців було максимум потрібної інформації та контактів для отримання нових знань у цій сфері.

Підтримка місцевого біологічного сільського господарства та презентація біологічного продукту на ринку

Біологічне сільське госпрдарство – це для нас не тільки модні зараз слова. Так само ми не вважаємо, що в Україні до цього ще делеко, а якщо щось таке і є – то тільки біля великих міст і доступне лише для заможних. Нашою метою є максимальне поширення принципів ведення біологічного сільського господарства. І тут НеСТУ підтримує активних жителі села Нижнє Селище, які вже почали роботу в цьому напрямку. Натуральні непастеризовані соки, виготовлені тут, уже знайшли своїх шанувальників. Наступним кроком є вирощення на місці і самої сировини для цієї та іншої продукції. Уже у 2019 – 2020 роках буде висаджено садженці яблук, груш, слив та інших плодових дерев, сорти яких завжди були типовими для цього регіону.